80 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. Powstanie w getcie było pierwszym w okupowanej Europie miejskim zrywem przeciw Niemcom.
Dlaczego akurat żonkile są symbolem akcji? Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają te kwiaty, musimy cofnąć się do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci.
Marek Edelman to bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał on bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. To właśnie dlatego żonkile 19.04. co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach, stając się symbolem zbiorowej pamięci. Co ciekawe, podobno w każdą rocznicę powstania Marek Edelman dostawał także żonkile od anonimowej osoby.
W celu dbania o pamięć o poległych powstańcach i uwrażliwieniu uczniów na wspomnienia o ważnych wydarzeniach historycznych, w naszej szkole przeprowadzany został cykl lekcji związanych z rocznicą powstania w getcie warszawskim. Na lekcji języka polskiego uczniowie z klas 4-6 zapoznani zostali z materiałami dotyczącymi wydarzeń z 19 kwietnia 1943 r., a następnie wykonali papierowe żonkile, które stanowią symbol tego wydarzenia.
“Per aspera ad astra
Przez ciernie do gwiazd”
58-160 Świebodzice
ul. Ciernie 30