Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Warszawskie Getto w książkach

Warszawskie Getto w książkach

Książki dla dzieci i młodzieży o Getcie Warszawkim i Zagładzie:

Getto Warszawskie

- Mirabelka, Cezary Harasimowicz - Mirabelka rosła naprawdę, zupełnie niedawno została znów posadzona na znak pamięci w tym samym miejscu i... zniszczona przez wandali. Mirabelka to opowieść o życiu, jakie toczyło się w jej cieniu, na warszawskich Nalewkach.

- Wszystkie moje mamy, Renata Piątkowska - książka z serii "Wojny dorosłych - historie dzieci". Mały chłopiec zostaje wyprowadzony za rękę z warszawskiego getta i wędruje... od mamy do mamy, kobiet, które uratowały mu życie.

- XY, Joanna Rudniańska - dwie identyczne dziewczynki, dwie historie. Trafiają do dwóch różnych domów w różnych dzielnicach Warszawy. Przez pierwsze lata życie sióstr przebiega podobnie i pogodnie, aż następuje rok '39. Życiorysy rozdzielają się, w zależności od pochodzenia. Ważna lektura dla dzieci od 10 roku życia. Dla starszych - Kotka Brygidy.

- Pamiętnik Blumki, Iwona Chmielewska - w pewnym domu dziecka mieszkała Blumka i wiele innych dzieci a wraz z nimi pani Stefa i Janusz Korczak. Pamiętnik urywa się w dniu likwidacji domu dziecka. Napisany z myślą o nawet bardzo młodych czytelnikach.

Zagłada

- Tajemnica Floriana, Chawa Nissimov - dla starszych dzieci. Zagłada oczami chrześcijańskiego dziecka, którego bliscy ukrywają pięcioletnią żydówkę Ewę.

- Bezsenność Jutki, Dorota Cembrzyńska-Nogala - książka z cyklu "Wojny dorosłych - historie dzieci", dziejąca się w getcie łódzkim. Dla dzieci 10+.

- Bombka Babci Zilbersztajn, Katarzyna Ryrych - Ninka przenosi się w czasie by spotkać małą, wystraszoną, ukrywającą się dziewczynkę. Historia jednej osoby i jednej kamienicy przełożona na język dziecka, ale bez słodyczy i prostych rozwiązań.

- Rutka, Joanna Fabicka - mimo "lekkiej" okładki to książka dla młodszych i starszych nastolatków (12+). I tu współczesna dziewczynka poznaje dziewczynkę z przeszłości - Rutkę, której rodzice odjechali ze stacji Radegast i od tej pory Rutka jest sama w łódzkim getcie.

- Córeczki cioci Loli, Tirza Dvir - jedna dziewczynka czy kilka? Imię żydowskie, polskie, hebrajskie - między 4 a 12 rokiem życia mała dziewczynka z Tarnobrzegu przyjmuje różne imiona, różne historie i stara się odwrócić swój los.

- Gdyby gwiazdy mogły mówić, Batszewa Dagan - książka o getcie i Zagładzie dla dzieci. Opracowana jako pomoc dla nauczycieli i rodziców, wraz z kartami pracy i pomocami naukowymi. Inne tytuły tej autorki to Czika, piesek w getcie oraz Co się wydarzyło w trakcie Zagłady. Opowieści rymowane dla dzieci, które chcą wiedzieć. Dostępne na stronie księgarni Muzeum Auschwitz-Birkenau (obecnie tylko Czika).

Książki dla dzieci i młodzieży:

- Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci, Anna Ciddor - codzienne i świąteczne życie tradycyjnej żydowskiej rodziny.

- Majn Alef Bejs, Jehoszue Kamiński - dla zupełnie małych i dla trochę starszych rymowanki o literach w języku jidysz. Oprócz tego wydano jeszcze wierszyki o świętach żydowskich i wyliczanki z tradycji żydowskiej.

- Bajki z Auschwitz - bajki wydane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, napisane i ilustrowane w ukryciu, przez więźniów dla dzieci z obozu.

- Drejdl i hamantasze. Przewodnik po kulturze żydowskiej dla najmłodszych - prosty i przyjemny przewodnik o podstawowych pojęciach i najważnieszych świętach. Z zadaniami dla najmłodszych.

- Opowiadania dla dzieci, Isaac Bashevis Singer - zbiór opowieści dla najmłodszych i całkiem dorosłych.

- Płaszcz Józefa, Simms Toback - jedna z conajmniej dwóch adaptacji literackich starej piosenki o człowieku, który zniszczony płaszcz przerabia na kurtkę, kurtkę na kamizelkę itd, aż zostaje chusteczka. W wersji mniej znanej dziadek szyje dla wnuczka.

- Opowiadania chasydzkie i ludowe, Icchok Lejb Perec - dla osób w każdym wieku, choć trudny język raczej wyklucza młodszych przedszkolaków. Za darmo on-line: https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/perec-opowiadania-chasydzkie-i-ludowe.pdf

- Dlaczego pies i kot się kłócą, Agnieszka Cieślikowska - bajka żydowka do przeczytania online lub pobrania za darmo, dostępna tutaj http://miedzykulturowa.org.pl/czytelnia/bajki/bajka-zydowska/

- Ada Judytka i zaginiony tałes, Agnieszka Suchowierska - książka dla młodszych dzieci (5+), nie porywa stylem (niestety!), ale wreszcie bohaterką jest współczesna żydówka, a w jej białostockim domu spotykają się dzieci prawosławne i katolickie, kultury się mieszają, a życie płynie zwyczajnie.

- O srebrnej łyżce, Justyna Bednarek - przedmioty opowiadają historię - od żydowskiego miasteczka, po współczesną szufladę z pamiątami po poprzednich mieszkańcach domu. O pamięci dla dzieci powyżej 6 lat.

- Dopóki niebo nie płacze, Iwona Chmielewska, Józef Czechowicz, Abram Zylberbert - jak w przypadku większości książek Iwony Chmielewskiej i ta jest książką dla wszystkich, niezależnie od wieku. Dopóki niebo nie płacze przywołuje obrazy dawnego, przedwojennego Lublina, dzięki odnalezionym w jednej z kamienic fotografiom. Uzupełniają je wiersze Józefa Czechowicza i obrazy Iwony Chmielewskiej.

- Zwyczajny dzień, Katarzyna Zimerer - nie o kulturze, ale o naukach Korczaka. Książka dla dzieci i ich rodziców, przypominająca, głosem małego Szymka, jak dzieci chcą i powinny być traktowane. W wielu szkołach i przedszkolach przesłanie Korczaka wisi jako plakat, na ogół rzadko czytany, być może warto spojrzeć na niego w nowy sposób.

- Babcia robi na drutach, Uri Orlev - poruszająca książka dla dzieci w wieku powyżej 7 lat. O inności, akceptacji i babci, która szuka miasteczka, które mogłoby stać się domem dla niej i jej wnucząt.

Dla licealistów i dorosłych czytelników:

- Maus, Art Spiegelman - uznany za jeden z najważniejszych komiksów w historii gatunku. Obraz Auschwitz poprzez prawdziwą historię ojca autora.

- Wszystkim, których kochałem, Martin Gray - historia Mieczysława Grajewskiego porównywana jest do historii Hioba. Zanim jednak poznamy całe jego skomplikowane losy, spotkamy małego Mietka, chłopca z getta warszawskiego. Zanim stanie się dorosłym Martinem jego życie odmieni się wiele razy.

- Pianista, Władysław Szpilman - książka, której nie trzeba przedstawiać, ale czy jest na szkolnych półkach?

- Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne, Mikołaj Grynberg - opowieści drugiego pokolenia Ocalałych. Ta i inne książki Mikołaja Grynberga mogłyby stać się lekturami obowiązkowymi.

- I była dzielnica żydowska w Warszawie, Władysław Bartoszewski, Marek Edelman - historia przedwojenna i wspomnienia z getta.

- Zima o poranku. Opowieść dziewczynki z warszawskiego getta, Janina Bauman - dziewczynki, nastolatki, bardzo młodej kobiety.

- Sendlerowa. W ukryciu, Anna Bikont - biografia bez "brązu i cokołu", z faktami, które przeczą legendzie, ale nie ujmują zasługom ani Ireny Senderowej, ani wszystkim osobom, które z nią walczyły o uratowanie dzieci i dorosłych z getta.

- Wszystko jest iluminacją, Jonathan Safran Foer - nie Polska, ale Ukraina, nie getto, ale małe sztetle. Historia poruszająca, opisana niezwykle plastycznym językiem. W sam raz dla uczniów i uczennic 15+.

- Grzybowska 6/10. Lament, Aleksandra Domańska - dla mnie najważniejsza i osobista; chciałabym, by historię Jurka, - małego chłopca, któremu tata grał na fortepianie, dziecka z getta, nastolatka walczącego w Powstaniu Warszawskim i wreszcie młodego dorosłego, któremu Polska daje do wyboru dwa rozwiązania, z których żadne nie jest dobre - poznał każdy. Napisana o niezwykłym człowieku przez niezwykłą pisarkę.

- Pani Stefa, Magdalena Kicińska - przywracanie pamięci o Stefanii Wilczyńskiej.

- Odpływający ogród, Ida Fink - opowiadania bez okrucieństwa.

- którekolwiek wydanie poezji Zuzanny Ginczanki - od starych, bardzo skromnych, po nowej opracowania.

- Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz.

Pamiętajmy, czytajmy, uczmy.

Źródło:
https://poczytajmy.ceo.org.pl/aktualnosci/aktualnosci/laczy-nas-pamiec-ksiazki-dla-dzieci-o-zagladzie-i-nie-tylko

 

Data dodania: 2021-04-19 15:37:21
Data edycji: 2021-04-19 15:38:02
Ilość wyświetleń: 1085

Doradztwo

Wybór szkoły ponadpodstawowej i zawodu to ważna decyzja. Kliknij i poznaj możliwości rozwoju.
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

“Per aspera ad astra

Przez ciernie do gwiazd”

Cytat

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej