Żonkile 2021 - rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
78 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. Powstanie w getcie było pierwszym w okupowanej Europie miejskim zrywem przeciw Niemcom.
Dlaczego akurat żonkile są symbolem akcji? Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci. Marek Edelman to bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał on bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. To właśnie dlatego żonkile stały się symbolem zbiorowej pamięci.
Dziś zgodnie z zasadami dystansu społecznego nie możemy zrobić razem zdjęcia, wolontariusze z naszej szkoły nie mogą wyjść na ulice z żółtymi żonkilami. Niezależnie od sytuacji, nie wolno nam zapomnieć o bohaterach powstania w warszawskim getcie. W tym roku odbyły się lekcje poświęcone akcji Żonkile, uczniowie zrobili też w domu papierowe żółte kwiaty i na znak pamięci umieścili je w swoich oknach. 19 kwietnia oglądnęliśmy również filmy przygotowane przez Muzeum Polin w Warszawie.