Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Żonkile 2021 - rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Żonkile 2021 - rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

78 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. Powstanie w getcie było pierwszym w okupowanej Europie miejskim zrywem przeciw Niemcom.

Dlaczego akurat żonkile są symbolem akcji? Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci. Marek Edelman to bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał on bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. To właśnie dlatego żonkile stały się symbolem zbiorowej pamięci.

Dziś zgodnie z zasadami dystansu społecznego nie możemy zrobić razem zdjęcia, wolontariusze z naszej szkoły nie mogą wyjść na ulice z żółtymi żonkilami. Niezależnie od sytuacji, nie wolno nam zapomnieć o bohaterach powstania w warszawskim getcie. W tym roku odbyły się lekcje poświęcone akcji Żonkile, uczniowie zrobili też w domu papierowe żółte kwiaty i na znak pamięci umieścili je w swoich oknach. 19 kwietnia oglądnęliśmy również filmy przygotowane przez Muzeum Polin w Warszawie.

Opowiadanie Zofii Bednarek "Pamięć drobinek" oraz opowiadanie Justyny Bednarek "Historia z pewnej ulicy" dla klas 1 - 3; film "Będę pisać" dla uczniów klas 4-6; film "Muranów - Dzielnica Północna"  https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-szkoly-biblioteki-instytucje

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”

Piękne żonkile wykonali uczniowie kl. 5 i 6 - Janek Ozga, Tosia Janicka, Laura Gębarowska, Karolina Sędziak, Zuzia Niejadlik, Norbert Hołowacz.

A. Różycka

J. Bieniasz

Data dodania: 2021-04-19 12:45:23
Data edycji: 2021-04-19 15:41:55
Ilość wyświetleń: 79

Doradztwo

Wybór szkoły ponadpodstawowej i zawodu to ważna decyzja. Kliknij i poznaj możliwości rozwoju.
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

“Per aspera ad astra

Przez ciernie do gwiazd”

Cytat

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej